شناسه : 308
سه شنبه 16 آذر 1395 ساعت 13:24 2016-12-6 13:24:51
doTERRA شرکتی فعال در صنعت روغن های طبیعی است که به روش بازاریابی شبکه ای اقدام به عرضه و فروش محصولاتش کرده است.
doTERRA شرکتی فعال در صنعت روغن های طبیعی است که به روش بازاریابی شبکه ای اقدام به عرضه و فروش محصولاتش کرده است.

doTERRA شرکتی فعال در صنعت روغن های طبیعی است که به روش بازاریابی شبکه ای اقدام به عرضه و فروش محصولاتش کرده است.

مرکز این شرکت در شهر Pleasant Grove ایالت Utah قرار دارد. خط تولیدی شرکت مشتمل بر بیش از 100 نوع روغن طبیعی، محصولات مراقبت از پوست، کنترل وزن و مکمل های غذایی است.

David Stirling مؤسس این شرکت و از شرکای سابق Young Living است.

این شرکت تقریباً 130کارمند و بیش از 3 میلیون نماینده فروش دارد. فروش سالیانه شرکت بیش از 1 میلیارد دلار بوده است و پاداش های زیادی را بابت پیشرفت هایش در صنعت کسب کرده است؛ از جمله جایزه شرکت برتر سال 2013 در شهر Pleasant Grove ایالت Utah.

شرکت doTERRA محصولات خود را از طریق نمایندگان فروشش که مشاوران سلامتی شرکت نامیده می شوند به فروش می رساند. این مشاوران وظیفه معرفی، آموزش و فروش محصولات به عموم مردم را دارا هستند.

هزینه های ثبت نام در شرکت برای افراد تازه وارد 35 دلار و هزینه سالیانه برای ثبت مجدد افراد 25 دلار است. این شرکت ادعای پیشگام بودن در صنعت روغن های طبیعی را با دارا بودن بالاترین درجه استحکام و خالص بودن، دارا است.

یکی دیگر از ادعاهای شرکت نرخ 79-85 درصدی حفظ شبکه مصرف کنندگان و بازاریابان است. در وب سایت شرکت بیان شده نرخ نرمال نگهداری در سطح جهان 10 تا 15 درصد است.

این شرکت سطوح بالایی از رضایت مصرف کنندگان را داراست که در محاسبه نرخ نگهداری آن را مورد استفاده قرار داده است.

این شرکت همچنین بیان کرده محصولاتش گواهی Certified Pure Therapeutic Grade را داراست. برای دست یابی به این استاندارد محصولات باید عاری از مواد تشکیل دهنده مصنوعی و انواع آلاینده ها باشند.

محصولات این شرکت از نظر استاندارد بودن ترکیبات شیمیایی به دقت مورد آزمایش قرار گرفته است. همچنین از کروماتوگرافی و اسپکترومتری استفاده شده تا این اطمینان حاصل شود که ترکیبات و میزان خالص بودن آن مطابق با استانداردهای موجود است.

از نقاط مثبت این شرکت مجموعه آموزش ها، حمایت ها و انگیزش بخشی های تیمی است که شرکت از مشاوران سلامتش به عمل می آورد.

بازاریابان جدید در یک دوره 6 هفته ای به صورت آنلاین تحت آموزش قرار می گیرند و در این دوره با شرکت و محصولاتش آشنا می شوند. در پایان این دوره آموزشی برای اینکه اطمینان حاصل شود بازاریابان هر آنچه را که برای کسب و کارشان نیاز است یاد گرفته اند، آزمونی از آنان گرفته می شود.

این شرکت همچنین ابزارهای کار رایگانی همانند پاورپوینت های ارائه، بروشورو قالب های خبرنامه و ایمیل را برای نمایندگان فروشش فراهم می کند.

نمایندگان فروش شرکت 25 درصد پورسانت خرده فروشی دریافت می کنند. در طرح بازپرداخت این شرکت هیچ گونه حجم خرید ماهیانه ای برای بازاریابان تعیین نشده است.

این مؤسسه همکاری نزدیکی با مؤسسه خیریه خود دارد و در راستای این همکاری تلاش های بشردوستانه زیادی را انجام داده است.

شرکت ادعا می کند که رسالت اصلی اش ایجاد زندگی عاری از فقر و بیماری و آوردن امید و سلامتی در سطح جهان است. این شرکت کمک هایی را از مشتریان، کارمندان و مشاوران سلامتی اش برای حمایت ازاین  مؤسسه جمع آوری کرده است.

برخی از ایراداتی که در کنار نقاط مثبت شرکت بر آن وارد شده یکی هشداری است که FDA به شرکت داده و دیگری ادعای شرکت در مورد گواهینامه CPTG است.

در سال 2014 این شرکت توسط انجمن دارو و غذای آمریکا FDA مورد بازرسی قرار گرفت. علت این بازرسی ادعای شفا بخشی و خاصیت درمانی داشتن محصولات شرکت بود که توسط توزیع کنندگان doTERRA در وب سایت و شبکه های اجتماعی شرکت مطرح شده بود.

برخی از ادعای مطرح شده در رابطه با درمان ابولا، سرطان، بیماری های قلبی- عروقی و بیماری های عصبی بوده است.

ترویج و بازاریابی محصولات با ادعای پیشگیری و درمان پزشکی بدون دارا بودن تأییدیه از FDA نقض قوانین انجمن غذا و داروی آمریکا است.

FDA تذکر نامه ای را برای شرکت ارسال کرد و اقدامات اصلاحی را از شرکت خواستار شد. doTERRA نیز در بیانیه ای موافقتش را با اقدامات اصلاحی FDA اعلام کرد.

از نقاط منفی دیگری که در پرونده شرکت وجود دارد، شکایت شرکت روغن گیاهی Young Living از این شرکت است.

این شرکت ادعا کرده اسرار تجاری اش توسط doTERRA مورد سرقت قرار گرفته و این شرکت به صورت غیرقانونی از فرآیند تولیدی Young Living تقلید کرده است.

دادگاه شکایت مطرح شده علیه شرکت را با مدارکی که دکتر  Robert Pappas شیمیدان و کارشناس روغن های طبیعی شرکت ارائه کرده بود، رد کرد.

ایراد دیگری که از شرکت گرفته شده در رابطه با گواهینامه CPTG مطرح شده از جانب شرکت است. این گواهینامه به نظر می رسد مقیاسی است که از جانب خود شرکت طراحی شده و ارزش واقعی را در صنعت دارا نیست. در واقع این گواهینامه مجموعه معیارهایی است که شرکت استاندارد محصولاتش را توسط آن مورد بررسی قرار داده است.

در تحقیقات مشخص شده اگرچه این استاندارد توسط خود شرکت به وجود آمده و مختص شرکت است اما این معیارها توسط لابراتوارهای خصوصی شناخته شده و مورد تأیید است. شرکت دسته ای از بطری های روغنش را به منظور سنجش میزان خالص بودن و اعطای گواهینامه CPTG در این آزمایشگاه ها مورد بررسی قرار می دهد.

 

 

 


اضافه کردن دیدگاه جدید