شناسه : 869
چهارشنبه 24 آبان 1396 ساعت 09:56 2017-11-15 09:56:45
یکی از مشکلاتی که این روزها بازاریابان با آن مواجه هستند به فروش نرفتن محصولات خریداری شده شان است.  این مشکل در حال تبدیل شدن به معضلی اساسی در بستر حرفه بازاریابی شبکه ای است.
یکی از مشکلاتی که این روزها بازاریابان با آن مواجه هستند به فروش نرفتن محصولات خریداری شده شان است. این مشکل در حال تبدیل شدن به معضلی اساسی در بستر حرفه بازاریابی شبکه ای است.

یکی از مشکلاتی که این روزها بازاریابان با آن مواجه هستند به فروش نرفتن محصولات خریداری شده شان است.  این مشکل در حال تبدیل شدن به معضلی اساسی در بستر حرفه بازاریابی شبکه ای است.

دلایل متعددی در بروز این مشکل نقش دارد از جمله خرید در حجم غیر معقول که در یک دوره زمانی منطقی قابل فروش نیست، کیفیت پایین و قیمت بالای محصولات، نبود بازار برای محصولات خریداری شده، نداشتن مهارت فروشندگی، عدم آشنایی با نیاز مشتریان و ......

در مطالب متعدد به آسیب شناسی هر یک از موارد مطرح شده و ارائه راه حل برای آن ها پرداخته شده است، اما کمتر به بررسی نیازهای مشتریان و مهارت های فروش بازاریابان پرداخته شده است. با توجه به اینکه خرده فروشی از اصلی ترین وظایف بازارایابان به شمار می آید، یادگیری برخی از تکنیک ها برای انجام مؤثر آن ضروری به نظر می رسد. یکی از این تکنیک ها شیوه صحیح برقراری ارتباط با مشتری است. در برقراری این ارتباط 4 گام اصلی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد:

گام اول: شناخت محصولات

آشنایی با محصولاتی که ارائه می دهید اولین گام در جهت فروش مؤثر است؛ در این گام می بایست با دسته بندی محصولات و کارکرد آن ها به خوبی آشنا باشید تا بتوانید در برخورد با مشتری با تسلط کامل، اطلاعات مربوط به محصول را ارائه دهید. لازم است برای آشنایی بیشتر با محصول خودتان استفاده کننده از محصول باشید. استفاده از محصول و آشنایی با ویژگی های آن منجر به اعتماد مشتریان و وفاداری بیشتر آنان می گردد.

گام دوم: جمع آوری اطلاعات مرتبط و مناسب در مورد نیازها و علایق مشتری

 این اطلاعات به شما کمک می کند محصولاتی که به مشتریان ارائه می دهید، مناسب و باکیفیت باشد. اگر بتوانید اطلاعات فردی از مشتری به دست آورید در این راستا به شما کمک زیادی می کند. اطلاعاتی همانند وضعیت تأهل، تعداد فرزندان، تاریخ تولد، تاریخ ازدواج، علایق خاص آن و تفریحاتی که به آن ها علاقه مند هستند.

گام سوم: ایجاد رابطه دو طرفه

رابطه برد – برد با مشتریانتان ایجاد کنید. رابطه ای که با مشتری برقرار می کنید یک رابطه دوطرفه است. محصولی را در اختیار او بگذارید که مورد نیاز او بوده و با توجه به بودجه مصرفی اش است. اگر این اقدام را انجام دهید، رضایت مشتری را به دست خواهید آورد. این رضایت در نهایت منجر به کسب درآمد ورضایت شما خواهد شد. مشتریان شما تنها کسانی هستند که به موفقیت طرح خرده فروشی شما کمک خواهند کرد، پس برنامه ریزی فروش تان را متناسب با نیاز آن ها بریزید. شما یک تأمین کننده هستید.

گام چهارم: برنامه ریزی برای فروش

شما به عنوان یک بازاریاب باید بدانید در هر دوره ای برخی از محصولات مصرف بیشتری دارند و طول عمر آن ها نیز  متفاوت است. برای مثال محصولات غذایی اکثراً عمر یک ماهه دارند و محصولاتی همانند محصولات آرایشی بهداشتی میانگین عمر 3 ماهه دارند. باید تنوع در عرضه محصولات تان ایجاد کنید و در زمان های متفاوت محصولات مناسب را ارئه کنید تا بتوانید مشتریانتان را برای دوره طولانی حفظ کنید. برخی از انواع محصولات است که در طول زمان ایجاد خستگی و دلزدگی می کنند و نیاز است که جایگذاری شوند. همچنین برخی مواقع نیاز به ارائه مشوق های ویژه برای ایجاد احساس ضرورت در ذهن مشتریانتان دارید.

این اصل به دو نکته اشاره دارد:1-انعطاف پذیری در محصولاتی که عرضه می کنید، 2- سفارشی کردن محصولات با توجه به نیاز مشتری.

رعایت نکات مطرح شده با ایجاد مشتریان وفادار برای شما، شما را به درآمد مناسب می رساند. 


اضافه کردن دیدگاه جدید